SN15HGPR-i15-77W
Type of construction
Worm Gearboxmotor
Eff. Torque
1.5 Nm
Output speed
267 rpm
Ratio
i= 15
Motor power
77 Watt
Supply voltage
Direct current 24V
Modular drive systems
Standard gearmotors
customizable
Technical
details
Technical data
Designation
SN15HGPR-i15-77W
Gearing
Worm Gearbox
Ratio
i= 15
Output speed
267 rpm
Eff. Torque
1.5 Nm
Max. permissible Torque
4.3 Nm
Motor type
Brushless DC motor
Supply voltage
Direct current 24V
Mounting type
Flange and foot design
Output shaft
Hollow shaft
Shaft size
8 mm
Lubricant
Lifetime lubricated and maintenance-free
Technical Documents
Performance
data
Gearbox
Gearbox type
Worm Gearbox
Product description
SN15HGPR-i15-77W
Gearbox series
SN15
Mounting type
Flange and foot design
Flange size
-38/18 mm
Output shaft
Hollow shaft
Shaft output
Right-angled
Shaft size
8 mm
Effective torque
1.5 Nm
Max. permissible Torque
4.3 Nm
Lubricant
Electrical motor
Motor type
Brushless DC motor
Direct current 24V